25. marec

Často kladené otázky

O čom je kampaň 25. marec – Deň počatého dieťaťa? Deň počatého dieťaťa (DPD) je každoročná celoslovenská kampaň. Organizuje ju Fórum života spolu s dobrovoľníkmi, partnermi a podporovateľmi. Symbolom kampane je biela stužka. Prečo práve 25. marec? Kampaň vychádza z dátumu a obsahu Dňa zápasu za ľudské práva na Slovensku, ktorý je zároveň aj dňom spomienky na Sviečkovú manifestáciu z roku 1988.  Kampaň zvyčajne trvá celý týždeň, tento rok od piatku 20.3. 2020 do nedele 29. 3. 2020. Prečo biela stužka? Biela stužka symbolizuje nevinnosť a bezbrannosť. Také sú aj deti, zvlášť tie nenarodené. Nemajú hlas, ktorým by bránili svoje základné ľudské právo, právo na život. Nosením bielej stužky môžete byť aj Vy tým hlasom. Čo sú to “počatiny”? Život človeka začína počatím, preto je Deň počatého dieťaťa aj Vaším sviatkom. Je to Váš začiatok ešte pre narodením. Pri tejto príležitosti si môžete vypočítať približný dátum svojich “počatín” vďaka aplikácii, ktorú ku DPD vytvorili 4life mission. Všetko najlepšie! Ako sa môžem zapojiť? Tento rok nebudeme rozdávať stužky a ani letáky.   Kampaň bude mať inú formu, aby sme zviditeľnili neviditeľných(počatých) ľudí. Pozývame preto do nasledovných aktivít: 
  • Pripravme  si biele stužky doma v rodinách a nosme ich na viditeľnom mieste na odeve v týždni od 23. 3. do 29. 3. 2020.
  • Urobme si z prípravy stužiek udalosť v rodine, porozprávajme sa s deťmi o ochrane života.
  • Zahrajme si edukatívnu hru Neviditeľný človek.
  • Dajme si na profilovú fotografiu na FB bielu stužku.
  •  Urobme  si fotografiu a zdieľajme náš postoj na sociálnych sieťach s #Bielastuzka #zviditelninevyditelneho. A pošlite fotografiu  aj nám do Fóra života na mail kampane@forumzivota.sk
Ako si dám bielu stužku na moju profilovú fotku na FB?
1. Klikni si na svoju profilovú fotografiu (vľavo hore)
2. Fotografia sa ti zobrazí s polovicou čierneho pola – v spodnej časti klikni na “Update”.
3. Otvorí saponuka – vyber odtiaľ “add Frame”
4. A do prvého riadku dajvyhľadať “Deň počatého dieťaťa”
5. Stačí to potvrdiť a je hotovo!
Keď sa nemôžu rozdávať letáky a ani stužky, nemôžem ich nechať voľne položené napr. v škole alebo v kostole?
Neodporúčame to. Bezpečnejšie pre zdravie všetých je nielen to, že nebudeme rozdávať letáky a stužky, ale nenecháme ich ani na voľne dostupných miestach.